Četiri osnovna koraka jutarnje rutine

Piše: Ivana Gladović

jorgobe.com

 

U nastavku donosimo četiri temelja svake dobro zaokružene jutarnje rutine. Važno je međutim napomenuti da ovo naravno ne znači da vaša rutina nužno mora imati i točno toliko koraka, obzirom da su nam danas dostupni proizvodi koji obavljaju i više navedenih funkcija istovremeno. Tako primjerice antioksidativni sastojci i oni za borbu protiv znakova starenja kože mogu biti uključeni u isti proizvod, a nekada i samo jedan sastojak obavlja više različitih zadataka.


Isto tako, kreme za zaštitu kože od sunca mogu odlično funkcionirati i kao hidratantne kreme- sve će naravno ovisiti o konkretnim sastojcima samog proizvoda, ali i o stanju i trenutnim potrebama vaše kože. Ovaj popis zamišljen je prvenstveno kao nit vodilja pri slaganju vaše optimalne rutine, a ne kao set pravila koja se ne mogu prilagođavati i mijenjati.

Jutarnje čišćenje lica nije na popisu jer ono nije „obavezan“ korak (naravno, ništa ovdje nije „obavezno“), ali iz iskustva znam da većina ljudi ipak preferira nanositi proizvode na očišćeno lice- ukoliko ste i vi jedan od njih, važno je koristiti blago sredstvo za čišćenje, koje neće isušiti kožu i ukloniti baš sve masnoće s njene površine, jer su one izuzetno važne za njeno pravilno funkcioniranje. Za efikasno jutarnje čišćenje lica dovoljna može biti i samo voda, iako pored zaista predivnih čistača koji su nam dostupni to i nije moj omiljeni pristup - ali, ako vama više odgovara, apsolutno je ispravan.

1. Proizvod s antioksidativnim djelovanjem

Prvi korak je proizvod koji će koži pomoći u borbi protiv slobodnih radikala i drugih stresora iz okoline koji uzrokuju njezina oštećenja. Iako je vitamin C prvo što nam pada na pamet u ovoj kategoriji, činjenica je da postoje i brojni drugi snažni antioksidansi- počevši od niacinamida, vitamina E, koenzima q10, centelle asiatice pa nadalje.

 
 
 

2. Ciljani proizvod usmjeren na vašu specifičnu problematiku kože

Bilo da se radi o crvenilu, hiperpigmentacijama, borama i finim linijama, aknama ili ožiljcima od akni, ovo je korak u kojem ciljano adresirate upravo ono što vas muči koristeći aktivne sastojke. Primjerice, vitamin C je sastojak koji je snažan antioksidans, ali potičući proizvodnju kolagena djeluje i na znakove starenja kože, a istovremeno je i važan alat i u borbi protiv hiperpigmentacija. Centella asiatica važan je saveznik u borbi protiv upala i crvenila kože, a niacinamid, osim antioksidativnog djelovanja, pomaže regulirati proizvodnju sebuma u slučaju problematične kože i kože sklone aknama. Ovo su samo neki od primjera aktivnih sastojaka i njihovog djelovanja na probleme kože, ali lista odličnih sastojaka ovdje nikako ne završava.

 
 

3. Hidratantna krema

Ovaj korak nije uvijek nužan, osobito ako primjerice imate jako masnu kožu i/ili živite u vlažnoj klimi, ali u većini drugih situacija ovo će biti vrlo važan korak rutine. Osim što će kvalitetna hidratantna krema pomoći vašoj koži da efikasno zadržava vodu, koja je apsolutno presudna za normalnu funkciju kože, ona također može sadržavati i aktivne sastojke koji će dodatno poboljšati izgled i zdravlje kože.

 

4. Proizvod za zaštitu od sunca, idealno SPF 50 PA++++

Korak bez kojeg ništa gore navedeno neće imati previše učinka, obzirom da je odavno utvrđeno da sunce uzrokuje najveći postotak znakova preranog starenja kože (studije pokazuju čak do 80%). Svakodnevnim korištenjem adekvatne zaštite od sunca, ali i izbjegavanjem sunca kada je najintenzivnije, smanjujete rizik od razvoja raznih karcinoma kože, čuvate vlastiti kolagen i elastin od raspadanja, smanjujete mogućnost stvaranja hiperpigmentacija itd. Koristi su brojne i vrlo uvjerljivo dokazane, a sa spoznajama kojima danas raspolažemo o utjecaju sunčevog zračenja na zdravlje kože, ali i elegantnim i efikasnim proizvodima koji su nam na raspolaganju, ovaj korak zaista više nikome ne bi trebao biti upitan.

 
 
 
Previous
Previous

Što skincare može, a što ne može riješiti?

Next
Next

Uzroci osjetljivosti kože i savjeti za njegu